Aktuálně nejvýhodnější termíny do Tuniska
V Tunisku je teplo - V Tunisku je levně - Tunisko je blízko - Římské památky - Exotická arabská země - Bezpečná arabská země - Zdokonalíte se v jazycích - Proč do Tuniska necestovat
Tunisko se nachází mezi 37. a 30. rovnoběžkou severní šířky. Turisticky zajímavé oblasti se rozkládají kolem 35. rovnoběžky, tedy ve stejné zeměpisné šířce jako třeba Kréta nebo Kypr.
Jinak řečeno v Tunisku je velmi teplo. Například na ostrov Djerba se létá celý rok, protože je zde i v lednu příjemně. (Podrobnější údaje o počasí v Tunisku.) Na druhou stranu se nemusíte bát, že se v létě kompletně upečete. Teplo je zde stejně jako v Řecku a klimatizace fungují řekl bych spolehlivěji (hlavně se za ně obvykle nepřiplácí, jak je zvykem v Řecku).
Ať zamíříte do středomoří kamkoliv, všude je dráže než u nás. Tedy s výjimkou Tuniska, Egypta, Maroka a Bulharska. V Tunisku můžete strávit dovolenou za podobné ceny jako třeba na Českomoravské vysočině, levněji než například v Krkonoších. Tunisko je rozvojová země, takže má laciné vstupy a práci. Můžete si dovolit i jízdy taxíkem nebo aspoň louagí. Příznivé ceny pro Čechy trochu kazí nepříjemný umělý kurs dináru, jinak by zde bylo ještě levněji. Výhodně se dá nakupovat, např. vlněný textil.
Z Prahy nebo Brna trvá let do Tuniska krátce, něco málo přes dvě hodiny. Sotva letušky rozdají svačinu a kafe, už se jde na klesání. I letenky jsou díky té krátké vzdálenosti relativně levné (některé špatné cestovky vám i přesto naúčtují palivový příplatek jak do Brazílie). Rozmístění tuniských letišť kolem nejatraktivnějších turistických zón (Tunis, Monastir, Djerba) způsobuje, že přes velkou rozlohu Tuniska se do svého hotelu dostanete relativně rychle po příletu. Další informace o cestování letecky do Tuniska.
Pokud bych měl hledat hlavní důvod, proč se vůbec do Afriky vypravovat, tak je to exotika. V Tunisku je stále živý Islám, můžete vidět lidi spěchající do mešity, nebo jak se pětkrát denně modlí. Polovina žen chodí zahalená v šátku -- opravdu jen polovina, Tunisko je z pohledu arabského světa velmi liberální země a nikomu žádné náboženství nebo jeho projev nenařizuje.
V Tunisku se můžete dostat na opravdovou poušť na opravdových velbloudech a mezi poli nebo sady požírat opravdové přezrálé datle padající ze stromů. Poušť je pěkná. Solná jezera jsou pěkná. Prodírání se živými ploty z opuncií je také pěkné (aspoň zpočátku).
Tunisané jsou zajímaví. Ačkoli všichni milují svou zemi a jsou ochotni vyprávět pohádky o svém prvním prezidentovi Habibu Bourguibovi, všichni by zároveň nejraději zdrhli pracovat do Evropy. Nafurt, samozřejmě.
Kriminalita v Tunisku je nízká. Může za to slušné (většinou věřící) obyvatelstvo a docela silná policie. Tunisko je podle mého úsudku policejní stát (mnohem silnější než ten, co jsme měli nedávno za Grosse). Na každé třetí křižovatce stojí policejní hlídka. Zajímavé je, že policejní hlídky vůbec nekontrolují turisty, takže se klidně můžete vypravit do vnitrozemí i bez pasu (jako se to povedlo mně cestou do Kairouanu).
Nemusíte se bát ani arabských radikálů. Tuniská společnost je natolik konzervativní a sekulární vláda natolik represivní, že v zemi nemají větší vliv (ačkoli je pravda, že se jedná o jedinou vládní opozici). Nijak se neprojevují.
Pokud se budete chovat slušně a budete se patřičně oblékat (dlouhé sukně, dlouhé kalhoty, košile s rukávy), nemůže se vám absolutně nic stát. I když se obléknete jako turisté (krátké šortky a tričko s krátkým rukávem), všichni to v pohodě pochopí.
V Tunisku jsem zaznamenal pouze dvě nepříjemnosti -- jednak okrádání od trhovců (například chybně vracejí za peníze) a pak také oplzlé poznámky o našich holkách, co jsme měli s sebou. Naštěstí ty oplzlosti byly v arabštině a většinou (když jsme si to nechali přeložit) se jednalo o nabídku sta nebo tisíce velbloudů za sňatek, takže to zas tak nerušilo.
S Tunisany můžete mluvit svou lámanou angličtinou nebo francouzštinou, aniž byste se museli stydět. Oni totiž často mluví také mizerně, ale jsou mezi nimi i chytří a vzdělaní lidé. Brzo se rozmluvíte. Více o jazycích v Tunisku.
Existují případy, kdy se vyplatí jet někam jinam.
Podívejte se na přehled zajímavých míst a letovisek, ale hlavně na stránku Kam si do Tuniska vybrat zájezd.
Do Tuniska je nejlepší vyrazit na typickou plážovou dovolenou, protože místní letoviska se na to specializují. Nemůžu říct, že by v Tunisku nebylo kam vyrážet na výlety, ale přeci jen na koupání je specializovanější. To znamená, že ať si koupíte dovolenou do Tuniska kamkoliv, bude to vypadat hodně podobně. Ve skutečnosti není nijak závratný rozdíl mezi různými letovisky a městy.
Přesto zkusím vypíchnout jednotlivá letoviska a k nim hlavní výhody. Od Severu:
Nabeul - klidnější město
Hammamet - tradiční letovisko u města, hezké staré město
Port El Kantaoui - výjimečně hezké zahradní hotely
Sousse - letovisko s velkým, živým městem
Monastir a Skanes - pobřežní oblast se zajímavými památkami a zahradními hotely, blízko letiště
Mahdia - klidnější, odříznutější od světa. Hezké památky.
Djerba a Zarzis - velký jižní ostrov s nejlepším počasím
Výjimečné dokážou být jenom severní oblasti Bizerte a Tabarka, které ještě masovou turistikou nejsou natolik ovlivněny. Částečně se k nim dá počítat i hlavní město Tunis a okolí. Do těchto oblastí se ale běžná dovolená shání blbě, právě protože tam nejsou velké hotelové kapacity a na okolní letiště nelétají žádné běžné charterové lety z ČR.