Města a lidé v Tunisku

Staré město = medina - Turistická a normální města - ONTT - Lžiprůvodci a žebrající děti - Tuniská města

Staré město = medina

Pokud někde uslyšíte hovořit o "medině", znamená to staré město, obvykle obehnané hradbami. Nejedná se o Medinu v Saúdské Arábii. Každé starší tuniské město má svou medinu. Protože do starého města = do mediny chodí spousta turistů, shromažďují se tam také prodejci cetek, koření, textilu a jiných krámů pro turisty.

Turistická a normální města

Tunisko obsahuje dva typy městského prostředí:

  • turistickými obchody a atrakcemi nacpaná centra měst na pobřeží a kolem význačnějších památek
  • normální arabská města

Můžete si to představit asi jako centrum Prahy nacpané obchůdky s cetkami a s předraženými restauracemi v kontrastu se zbytkem Prahy. Podobné je to v Tunisku, s tím rozdílem, že tady jsou cetkami a předraženými restauracemi nacpaná centra všech pobřežních měst, ne pouze hlavního města Tunisu.

Zatímco v turistických oblastech je drahé téměř všechno, ve zbytku Tuniska se dá nakupovat za ceny, které jsou (po přepočtu dinárů) stejné jako v korunách. Bageta například stojí v El Jemu dinár pět set (třicet korun), kdežto v malém krámku v boční uličce třeba 400 milimů (osm korun).

ONTT

ONTT = Office National du Turisme Tunisien = Tuniská národní turistická organizace. (Častý překlep: ONNT.)

Kanceláře ONTT jsou v Tunisku jediným důvěryhodným informačním zdrojem. V některých větších městech má ONTT svou kancelář, v níž sedí člověk, který vám lámanou angličtinou (francouzsky samozřejmě umí perfektně) vysvětlí všechno, na co se zeptáte. Také tam můžete vyfasovat různé prospekty nebo mapky, pokud jim ovšem zatím nedošly. Problémem ovšem někdy bývá ONTT najít, domorodci o jeho existenci netuší.

Kanceláře ONTT jsou v následujících městech: Tunis, Djerba (Houmt Souk), Hammamet, Nabeul, Kairouan, Monastir, Sousse a Tozeur. Zkratka ONNT znamená Organisation National de Tourisme Tunisien.

ONTT má dokonce kancelář i v Praze. Je v Sokolské ulici č. 39 (na I. P. Pavlova kousek dolů a doprava). Dostanete zde prospekty, mapky, jízdní řády (jaké nemají ani v Tunisku) a odpovědi na většinu otázek, které vás budou trápit. Budete-li mít štěstí, potkáte zde paní Slaběňákovou. Můžete jim napsat na email onttpraha@iol.cz.

Lžiprůvodci a žebrající děti

Často se vám při procházení nějako medinou (starým městem) stane, že vás osloví kolemjdoucí Tunisan. Nabídne, že vám ukáže město. To je lžiprůvodce.

Setkání se lžiprůvocem vypadá takto:

  1. pozdraví a zeptá se, kam jdete
  2. pokud mu odpovíte (k mešitě třeba), nabídne se, že vás tam dovede
  3. pokud se necháte vést, nenápadně uhýbáte z cesty směrem k jeho krámku
  4. jakmile vás dovede do krámu, nutí kupovat nějaké látky nebo předměty
  5. když odmítnete něco koupit a odcházíte, nabídne vám opět, že vás někam dovede
  6. chcete-li se ho zbavit, musíte mu zaplatit
  7. po zaplacení libovolné částky vám vynadá, že to je málo, a že jste banditi. Je to velmi nepříjemné. Zřejmě mu po tomto vynadání Němci přidávají ještě další peníze.

Někdy se lžiprůvodce do přízně snaží vloudit jiným způsobem.

  1. například vidí, že si nesete nakoupený bubínek
  2. zeptá se, kolik stál
  3. ať mu řeknete jakoukoli cenu, prohlásí "dobrá cena" (good price) a řekne, že jste dobrý obchodník. To je prohlášení, po kterém leckterý Evropan vyměkne a začne Tunisanovi důvěřovat
  4. dál to probíhá stejně, snaží se vás odvést do svého obchodu a vymámit peníze

Žebrající děti tvoří verbež největšího druhu. Je mi líto, že to tak musím napsat, ale proč lhát? Dobře, můžete prohlásit, že ony za svou situaci nemohou, ale to je mi jedno. Jsou to hajzlíci.

  1. přijde kluk, asi jedenáctiletý, snaží se něco prodat, třeba zapalovač
  2. pokud jdete pryč a ignorujete jej (což je správný postup), jde stále s vámi a mumlá nesrozumitelné věty (asi chce bakšiš)
  3. vydrží to třeba patnáct minut, než mu nedáte nějaké milimy, abyste se ho zbavili
  4. až mu dáte pár milimů, jde s vámi stále dál v naději, že dostane víc
  5. jediné řešení je zkusit mu nakopat (to jsem udělal v prvním případě v Sousse) nebo zamířit k hlídce místní policie (to funguje v Karouianu) se záměrem stěžovat si na něj.

V menších městech a vesnicích se objevují celé hloučky dětí, které žebrajíce obklopují kolemjdoucí turisty. Nesmíte jim nic dávat, protože to jenom podnítí jejich aktivitu.

Naprostá většina tuniských dětí je ovšem slušně vychovaná, chodí do školy a turistů se spíše straní.

Jiný fígl lžiprůvodců je "ukážu ti svou továrnu/dílnu/mešitu". Naprosto zdrama, no obligation! Odvedou vás dovnitř, fotí se s vámi, nabízejí čaj a pak nechtějí pustit ven, dokud nezaplatíte bakšiš. Obvykle se spokojí s jedním dinárem, ale vždycky vám vynadají, že je to málo.

Tuniská města

Největší města Tuniska podle počtu obyvatel:

  1. Tunis
  2. Sfax
  3. Sousse

Další města naleznete v přehledu turistických cílů.

Komentáře k této stránce - tuniská města a lidé na diskusním webu najih.cz

 

 

mesta 1mesta 12mesta 15mesta 19mesta 4mesta 7mesta batamesta chaledmesta kavarnamesta korenimesta louagemesta lusteninymesta obcersvenimesta ontt 13mesta ontt 14mesta predmestimesta samoobsluhamesta vesnicemesta vterkazenskyholkyberberinabeul arabove_small1.jpgtunisko bodri tunisane 270tunisko bezdomovci 123tunis kostel 418tovarna 4tunisko kruhak obelisk 417

Informace pro zvědavé turisty

Tunisko.com píše Yuhů, © 2005 - 2024, tel. 732 746 901, info@tunisko.com, kontakt.

 

// analytics 4