Hotely v Tunisku
Značení hotelů - Poloha hotelů - Zařízení hotelů - Apartmány a studia - Animátoři - Ubytovací speciality - Až dorazíte do hotelu - Jídlo - Recenze hotelů
Značení hotelů
V duchu si smažte jednu hvězdičku. Např. čtyřhvězdičkový tuniský hotel svou kvalitou odpovídá českému tříhvězdičkovému. V katalozích jsou sice hotely krásně nafocené, ale kdo ví, kde to fotili?
Než si zaplatíte pobyt v hotelu, pečlivě si prostudujte všechny informace, na co v rámci ubytování budete mít nárok.
Poloha hotelů
V Tunisku potkáte zhruba tři typy hotelů, zhruba stejně početně zastoupené:
- v pobřežní zóně daleko od městských center, prakticky v divočině (kromě dalších hotelů)
- v pobřežní zóně, ale ve větších městech či na jejich okrajích
- někde úplně jinde.
Pro vás je důležité, co je za hotelovou silnicí. Pokud je za ní další hotel, solné jezero nebo poušť, tak jste v divočině, což znamená, že nepotkáte žádné restaurace, domorodce ani běžný život. Na druhou stranu si užijete příjemný pobyt u moře -- přímořské hotely dál od civilizace mívají hodně prostoru na zahrady a zajímavé architektonické řešení ubytování.
Předem si ale zjistěte, zda je hotel přímo u moře, nebo jestli je jenom "nedaleko" moře. Termín z prospektů "nedaleko od moře" totiž znamená, že je to daleko od moře. Pro pohodlné strávení dovolené je zásadní rozdíl, pokud můžete vylézt z hotelu přímo na pláž, nebo jestli musíte na pláž podnikat několikasetmetrové výpravy. Taktéž si zjistěte, jaké věci máte v ceně a jaké ne.
Hotely ve velkých centrech nebo ve městech (Sousse, Hammamet, Sfax) jsou jiná kapitola. Jednak máte blízko do restaurací, obchodů a tržišť, ale také můžete mít daleko k moři. Jestliže je hotel u moře, pak se obvykle jedná o mnohopatrový skoro-panelák. Některé jsou dobré, jiné horší. Ačkoli podle prospektu stojí hotel přímo na břehu, pláž může být až za rušnou silnicí. A vylehávat na písku vedle autostrády taky není nejlepší způsob trávení dovolené.
Na tohle všechno se musíte dobře zeptat, ještě než zájezd koupíte. Ještě další kapitolku tvoří města ve vnitrozemí, v nich ubytování vůbec neznám. Pokud lze věřit tištěným průvodcům, jsou obvykle o něco levnější než přímořská.
Velmi zajímavě na mě zapůsobilo městečko Port el Kantaoui. Je velmi moderní a docela rušné, ale přesto má spoustu zahrad, restaurací a krásný přístav. Osobně doporučuji zauvažovat minimálně o jeho návštěvě, možná i o pobytu (ale bude asi dražší).
Specifickou kapitolkou je ostrov Djerba (Jerba). To je jedna velká turistická lokalita. V sezóně je zde spousta lidí, není tu nic extra zajímavého, ale na druhou stranu pokud hledáte pouze odpočinek a koupání na prosluněných plážích, tak je to dobrá volba a nelze se moc spálit (leda od sluníčka). Nejsou tu totiž rušné silnice a k moři je obvykle blízko.
Zařízení hotelů
Obvyklý tuniský hotelový pokoj liší od evropského jenom málo. Elektrika je normální, zásuvky klasické, ovšem pozor, občas je jich málo nebo jdou špatně zasouvat. Doporučuji s sebou rozdvojku.
Zajímavým rysem většiny tuniských hotelů, se kterými jsem se setkal, jsou velká zrcadla. Asi jsou zde laciná. Dejte si pozor na to, že opticky zvětšují prostor -- též na fotografiích!
Apartmány a studia
Apartmán je typ ubytování, ve kterém je kromě pokoje také malá kuchyňka. Studio je malý apartmán s kuchyňským koutem. K ubytování v apartmánu obvykle není poskytována strava. V Tunisku je mezi ubytovacími zařízeními apartmánů a studií fakt málo, v nabídce cestovek jsem skoro žádné neviděl, jsou to skoro všechno jenom hotelové pokoje. Zkuste apartmány hledat podle toho, že jsou to zájezdy bez stravy.
Animátoři
Každý větší hotel zaměstnává tak zvané animátory. Animátor je otravný člověk různé národnosti a pohlaví (nejčastěji Tunisan), jehož prací je pouštět z reproduktorů příšerný evropský pop a snažit se zabavit turisty polehávající v hotelu na lehátkách různými "zábavami". Někoho to zřejmě baví. Jde o různé tancování, diskotéky, přiblblé hry nebo převlékání do kostýmů. Jak jistě chápete z ladění mého textu, moc mi tato zábava nesedla. Možná jsem měl smůlu na hotel, ale nemyslím si to. Někteří animátoři mužského pohlaví se navíc zabývají tím, že každý turnus balí a slibují věrnost různým mladším evropským turistkám, které jim na to celkem rády skáčou. Naopak animátorky, které by se nechaly sbalit turistou, samozřejmě nenajdete.
Animátoři nehovoří česky, nebo jen velmi mizerně. Jestliže cestovka tvrdí, že v hotelu budou česky mluvící animátoři, nevěřte tomu, i když je to samozřejmě možné.
Sexuální turistika pro ženy
Když už o tom píšu, tak ze tří různých zdrojů se ke mně doneslo, že některé Češky rády do Tuniska cestují kvůli Tunisanům. Neznám moc podrobností a nevím, jak se to zařizuje. Některé cestovní kanceláře s tím prý ale počítají a mají zvláštní sazby, pokud někdo chce ubytovat místního přítele.
Ubytovací speciality
V poušti se můžete ubytovat v oáze Matmata v tak zvaných příbytcích troglodytů, což jsou takové komůrky vykopané v zemi. Často to nabízejí cestovní kanceláře v rámci safari nebo výletu na Saharu.
Až dorazíte do hotelu
Na začátku musíte všechno pečlivě zkontrolovat. Píšu o tom na samostatné stránce Co udělat po příjezdu.
Jídlo
Většina tuniských hotelů počítá s tím, že své hosty nakrmí. Hlavně to platí pro plážové hotely. Velmi často se zájezdy nakupují s all inclusive, což znamená neomezeně jídla a pití včetně alkoholu. Naneštěstí může být hotelová strava po určité době poněkud jednotvárná. Další podrobnosti o tuniském jídle a pití.
Recenze hotelů
Celkem dobré recenze tuniských hotelů se dají najít na Invii. V menu se tam dá proklikávat i na recenze z jednotlivých lokalit.
- Předchozí stránka: Kam si do Tuniska vybrat zájezd
- Další stránka: Počasí v Tunisku
Komentáře k této stránce - ubytování v Tunisku na diskusním webu najih.cz