Tunis

Tunis je hlavní město Tuniska (Tunis je město, Tunisko je stát). Město Tunis má medinu (staré město), středověké čtvrtě (suky), obrovská moderní předměstí a přístav. 

Medina Tunis (staré město) byla založena v 8. století, tedy až za vlády Arabů. Vznikla kolem mešity Ezzitouna pocházející z roku 703. V Medině jsou uličky klasicky obloženy prodejci všeho možného tuniského zboží (čti harampádí). Zajímavé jsou ve starém městě mešity a paláce.

V moderních čtvrtích za hradbami mediny je život o mnoho příjemnější a volnější. Tunis coby hlavní město je oproti jiným městům Tuniska poněkud čistší, zahrady zavlažovanější a vzduch čistší, pokud tedy zrovna nestojíte někde uprostřed kruháku. V architektuře se výrazně projevuje francouzský vliv a to naštěstí včetně zahrad. Většina zástavby se nachází mezi starým městem a přístavem. Přístavy se připojují na Tuniské jezero (Lac de Tunis), což -- jak odhaduji -- je někdejší sladkovodní jezero prokopané kanály do moře. Kanály mezi různými přístavišti vytváří spolu se silnicemi východně od města podivný labyrint.

Páteří nového města je bulvár Habiba Bourguiby, který se sice oficiálně jmenuje bulvár 7. listopadu, ale říká se mu po Habibovi. Je to takový jejich Václavák, místo koně mají sochu Ibn Chaldúna. Bulvár vede od přístavu ke starému městu. Prostředkem vede pěší zóna, po krajích dvěma pruhy auta (takže docela hluk). Cestou na náměstí Nezávislosti míjí bulvár katolickou katedrálu Vincent de Paul stojící naproti francouzské ambasádě. Mezi nimi stojí socha mého oblíbeného arabského spisovatele Ibn Chaldúna, autora Mukaddimy (tlustá knížka o politické teorii ze 13. století sehnatelná občas v antikvariátech, omylem cenzorů u nás vyšla za totáče). Vyhnete-li se turistickým davům spěchajícím po hlavním bulváru do mediny a odbočíte-li doleva nebo doprava, po chvíli přijdete do skutečného tuniského městského světa s pravoúhlou zástavbou, s normálními obchody a normálními kavárnami. Tunis je velké město a na jeho prošmejdění určitě jeden den nestačí. Natož pak pár hodin, na které sem vozí turisty cestovky v rámci fakultativních výletů.

Muzeum Bardo v Tunisu obsahuje obrovské množství mozaik, převážně z vrcholného římského období z nedalekého Kartága. Nachází se ve starém bejově paláci, takže část expozice tvoří prohlídka interiérů kdysi obývaných zdejšími vládci.

Cestovky do Tunisu rády pořádají fakultativní výlety spojené s prohlídkou Kartága a Sidi Bou Said (více v popisu okolí Tunisu).

Chcete-li si do oblasti Tunisu koupit zájezd, kromě Sidi Bou Said zkuste také oblast Gammarth nebo jižně od Tunisu Borj Cedria.

V blízkosti města Tunis se nachází mezinárodní letiště.

Podívejte se také na další fotky Tunisu.

České cestovky jezdí do Tunisu hlavně do hotelů Bella Vista a Touring Club. Zobrazit recenze hotelů v Tunisu 2024.

Komentáře k této stránce - město Tunis na diskusním webu najih.cz

Vyhledat zájezdy do města Tunisu na Invia.cz asi nepůjde, protože se tam asi budou cpát všechny zájezdy do Tuniska.

tunis kostel krestanskytunis ministerstvo 2tunis lidi 8

karthago.gif

tunis socha 4tunis podloubi 7tunis pravoslavny kosteltunis kruhak 11tunis hlavni ulice 2

další fotky Tunisu

Informace pro zvědavé turisty

Tunisko.com píše Yuhů, © 2005 - 2024, tel. 732 746 901, info@tunisko.com, kontakt.

 

// analytics 4