Chott El Jerid
(Též Chott el Djerid, čti [šot el džerid].) Největší solné jezero Severní Afriky. Leží 23 metrů pod hladinou moře. Rozloha 5 tisíc kilometrů čtverečních. Má protáhlý tvar od západu k východu. V nejužším místě měří 20 km (severojižně), dlouhé je od západu k východu 250 km.
Chott el Jerid je ohromné vyschlé jezero, jehož dno pokrývá v silné vrstvě sůl. Sůl má konzistenci zvlhlého vápna, místy je tvrdá a kamenná, místy měkká a prášková. Barvy dosahuje od stříbřitě bílé přes růžovou až do fialova nebo zelena, záleží to na nerostu v podloží. Sůl na dně jezera je natolik pevná, že přes jezero vedou i normálně silnice. Vodou se solná jezera plní pouze výjimečně v případech silných dešťů, přibližně jednou za deset let. V takových případech začnou fungovat i loďky, v jiných obdobích pohřbené a konzervované v soli.
Když jedete přes chotty autem, můžete od horkého vzduchu vidět fatu morganu. Jednak se zdá, že je jezero plné vody a také jsou zvláštní obrazy protijedoucích aut.
Chotty byly v pravěku původně ramenem Středozemního moře. Jak chotty postupně vysychaly, ale z moře stále přitékala další slaná voda, hromadila se v mělkých jezerech sůl.
Cestovky občas vozí turisty v rámci fakultativních výletů na kraje solných jezer na hory soli určené k průmyslovému zpracování. Kolem vytěžených oblastí jsou laguny naplněné solankou.
Severozápadně od Chott El Jerid je oblast oáz kolem Nefty a Tozeuru.
Komentáře k této stránce - Chott el Jerid na diskusním webu najih.cz