Léky na tuniský průjem

První tuniský průjem je normální, souvisí s jinými baktériemi. Nedá se mu asi vyhnout a nedá se dobře léčit kauzálně. Za pár hodin by měl přejít sám.

Nakupte si předem Diosmektit, Imodium a Enditril.

Říká se, že české léky na tuniský průjem nestačí, ale není to pravda. Také není pravda, že nejlepší je shánět léky na průjem v místních lékárnách, protože jenom ty tam pak fungují. Ve skutečnosti se v Africe moc nepárají s tím, jak šetrné léky jsou, takže se běžně na libovolný průjem zcela zbytečně používá kombinace antibiotik, středních desinficiens a dalších látek.

Doporučení pro léčbu svépomocí

V případě cestovatelského průjmu je nejdůležitější symptomatická léčba. U ní jsou dvě zásadní skupiny léků:

  • Střevní absorbens, tedy léky pohlcující škodlivé látky v žaludku a ve střevech
  • Léky zpomalující peristaltiku a vylučování vody, zejména látky Loperamid a Racekadotril.

Střevní absorbens - neovlivňují střevní mikroflóru, jsou bezpečná. Z nich např. Diosmektit - přírodní jíl, lepší než živočišné uhlí. Komu přijde divné pít jíl rozmíchaný ve vodě, tak asi změní názor, protože to funguje fakt dobře. Ale živočišné uhlí je taky fajn, lepší než nic.

Loperamid - nejlepší z léků, spousta pozitivních studií. Zpomaluje peristaltiku, omezuje vylučování vody do střev. U nás volně prodejný. Neléčí příčinu průjmu, je to symptomatická léčba, ale dobrá. Obchodní název např. Imodium. Jde o účinnou látku loperamidi hydrochloridum.

Racekadotril - protože inhibuje enzymy rozkládající buněčnou membránu, zpomaluje degradaci střevních buněk a brání zvýšenému vylučování iontů a vody do střeva. Funguje na mechanismu fosforilace některých neurotransmiterů, ale protože je po hydrolizaci úplně polární, nedokáže se dostat přes hematoencefalickou bariéru do CMS, takže je velmi bezpečný. Obchodní názvy Enditril, Hidrasec, Racibum, Tiorfan, Tiorfix

Takže si ještě před odjezdem kupte balíček Diosmektitu a dále aspoň jeden z výše uvedených léků.

Antibiotika a Endiaron spíš ne

Naopak doporučuji vyhnout se hned na začátku léčbě střevními desinfekcemi (např. Endiaron) a antibiotikům (např. Ercefuryl). Antibiotika a střevní dezinficiens nejsou tak super, protože hodně ovlivňují střevní mikroflóru a paradoxně můžou vést ke chroničtějším obtížím. Zjednodušeně řečeno tím, že vybijou "hodné" bakterie a jejich kamarády. Nasazoval bych je až u průjmů trvajících třetí den.

Ercefuryl je asi nejlepší z tuniských střevních antibiotik a dal se kdysi sehnat v každé tuniské lékárně bez předpisu. U nás je rozhodně na předpis.

Po průjmu

Probiotika jsou fajn po průjmu, v jeho průběhu spíš nepomůžou. Zástupcem je Enterol. U nás nejčastěji Lactovita, v Tunisku by měli rozumět slovu probiotikum. Jsou to v podstatě startovací jogurtové kultury v tabletách nebo v prášku. Podobně by mohly fungovat místní jogurty.

Prevence průjmu

Slivovice na lačno rozhodně nefunguje. Alkohol v jakékoli formě průjmům přitěžuje. Krom jiného protože obvykle zrychluje trávení. Navíc odbourávání ethanolu zatěžuje játra, která při průjmových infekcích dostávají už tak dost velkou zátěž toxinů.

Hlavní je se nepřežírat. Zejména, pokud máte All inclusive. Průjem může být způsoben prostým přejedením.

Při nákupu jídla na ulici doporučuju vybírat pouze vařená nebo dušená jídla.

Mám tendenci věřit, že pálivá koření můžou snížit množství baktérií v jídle, ale oficiální studie na to nejsou.

 

 

Informace pro zvědavé turisty

Tunisko.com píše Yuhů, © 2005 - 2025, tel. 732 746 901, info@tunisko.com, kontakt.

 

// analytics 4